5 psychologických triků, které ti pomůžou zvládnout náročný WOD

Všichni o sobě čas od času pochybujeme a obáváme se neúspěchu. Proto ti přinášíme těchto 5 způsobů, které ti při cvičení pomůžou zůstat sebevědomý, soustředěný a pozitivně naladěný.

Všichni, co cvičí crossfit, znají pocit bolesti, utrpení a negativní myšlenky, obavy z neúspěchu, které se nám vkrádají do mysli při obzvlášť drsném WODu.

·         To nedáš

·         Tenhle WOD nikdy nedokončíš…

·         Si nikdo nevšimne, když přeskočíš jedno nebo dvě opakování.

·         Cvič tu lehčí verzi, nebude to tak náročné.

·         Prostě to vzdej a je po všem. Tady a teď. Hotovo. Žádná další bolest.

Každý sportovec se čas od času takto cítí, ale zdá se, že Crosffiťáci jsou k negativním myšlenkám náchylnější, protože Crossfit vyžaduje mnoho psychických i fyzických sil.

 

Jak čelit negativním myšlenkám

Naštěstí existuje pár jednoduchých psychologických triků, které ti pomůžou negativní myšlenky zničit a nenechat je narušovat tvoji sebedůvěru a výkon.

1.   Nech se inspirovat ostatními

Víš, co je na Crossfitu nejlepší? Komunita. Během opravdu náročného WODu z toho můžeš těžit.

V Crossfitu si vysloužíme vzájemný respekt tím, že cvičíme naplno, vydáváme ze sebe své maximum, jdeme až na dřeň. Možná máš kolem sebe lidi, kteří i přestože nejsou schopni zvládnout WODko ve stanoveném čase, docvičí ho stejně, i když limit už vypršel.

Nebo možná znáš fakt silného týpka nebo slečnu, kteří odcvičí i to, cos považoval za nemožné. V obou případech jsou tito lidé inspirací, protože posouvají své vlastní limity. Pokud se tedy během cvičení cítíš pod psa a přemýšlíš nad tím, jak moc už nemůžeš, podívej se kolem sebe. Vzdal to někdo? Ne? Tak proč ty?

Nech se inspirovat ostatními kolem sebe – nevidíš jim do hlavy, ale určitě vidíš, že si to taky dávají, že i pro ně je to těžké, taky nemůžou, ale nevzdávají se a jedou dál. Takže se taky nevzdávej, nahecuj se a dej si ten WOD jako pán.

2.   Objev v sobě hrdinu

Tahle druhá možnost je celkem sranda. Vytvoř si tajnou identitu. Jane McGonigal ve své knize „Super Better“ píše, že tajná identita ti pomůže nejen v posílení tvé vlastní síly a vůle, ale také při přetvoření a objevování sebe sama.

Takže přemýšlej nad hrdinou, kterým chceš být, ať už je to Hulk, Xena nebo Iron man nebo kterákoliv postava z tvého oblíbeného filmu, knihy nebo třeba hry. Použij ho nebo ji k vytvoření své tajné identity do které promítneš své vlastní silné stránky. Když budeš mít pak při WODu pocit, že už nemůžeš dál, použij svou tajnou identitu jako mantru třeba ve stylu „Jsem mocný/á XY a udělám vše pro to, abych byl/a dost silná a porazil/a tohle WOD monstrum.“

Ze začátku to může znít hloupě, samozřejmě to nemusíš řvát nahlas přes celý gym (ale klidně jako můžeš), ale pokud to budeš říkat sám/sama sobě, programuješ si svoje myšlení pozitivní afirmací (pozitivní tvrzení, které by mělo vyvolávat příjemné pocity). Jako třešničkou na dortu může být, že se díky přijetí tajné identity budeš cítit jako nový člověk, hrdina, který překoná každou překážku. Takže se bav, odvaž se a vymysli hrdinskou verzi sebe samého, než půjdeš na další WOD.

3.   Přijmi neúspěch jako součást procesu

Neobávej se neúspěchu. Nejdřív si připomeň, proč vlastně Crossfit děláš. Možná kvůli skvělé partě lidí, která je kolem tebe, možná proto, že chceš být fit nebo potřebuješ odbourat stres, se kterým se v běžném životě setkáváš.

Ať už chodíš cvičit z jakéhokoliv důvodu, všechny Crosffiťáky sjednocuje touha posouvat se dál, být každý den lepší verzí sebe sama.

Abys toho dosáhl/a, musíš se nejenom dostat na hranice svých možností, ale tyto hranice i překračovat. To taky znamená, že svoje hranice musíš najít. Tohle jsou všechno body a místa, ve kterých čas od času prostě neuspěješ. Pokud se ti nepodaří zvednout určitou váhu, udělat konkrétní počet opakování nebo dokončit WOD na čas neznamená, že to nedokážeš, znamená to, že to ZATÍM nedokážeš. Když se chceš zlepšit, chceš dojít svého cíle, musíš na tom prostě zamakat.

Pokud bez problémů uděláš každý WOD, pokaždé zvedneš nad hlavu svůj osobní rekord a pokaždé jsi první, tak prostě nepokořuješ své limity (nebo jsi Rich Froning). Neúspěch je neoddělitelnou součástí tvého snažení, ale o to lepší pocit, to je, když se ti konečně podaří zvednout TU váhu nebo dodělat WOD na čas, po kterém už jdeš pěkně dlouho.

4.   Procvičuj vnímavost

Vnímavost jednoduše znamená, že vnímáš své okolí, všímáš si určitých věcí, kterým bys jinak nemusel věnovat pozornost. Během cvičení můžeš vnímavost využít několika způsoby.

Kontroluj své dýchání

Různé dýchací techniky ti mohou pomoct uklidnit se, pokud jsi nervózní před nebo během cvičení. Soustřeď se na to, aby bylo tvé dýchání pravidelné a přizpůsob ho každému cvičení. Je až neskutečné, jak ti kontrolované dýchání může pomoct při snižování negativních myšlenek během cvičení.

Další metoda je napočítat do 4 při nádechu a do 8 při výdechu. Prostě vydechuj 2x déle než se nadechuješ. Pokud budeš takto dýchat minimálně minutu, zvýšíš variabilitu srdeční frekvence, zklidníš se a uvolníš. Aby to ale skutečně fungovalo, musíš tak dýchat aspoň minutu. Je to super metoda na uklidnění nervů před cvičením nebo třeba před soutěží.

Přemýšlej nad tím, PROČ se objevují negativní myšlenky a ODKUD se berou

Další možnost je soustředit se na emoce a negativní myšlenky, které se ti honí hlavou a na to, co je vyvolává. Dívat se na ně racionálně ti může pomoct použít logiku k jejich odbourání. Mít hlad a kvůli toho mít podrážděnou náladu je výborný příklad (zná to snad každý). V tomto případě ovlivňuje tvoje myšlenky a tvou náladu potřeba se najíst. To, jak se cítíš je ovlivněno tvým tělem a jeho potřebami. Když ti už hoří nohy během WODu, třeba kvůli Wall Ballům, zkus na to jít s rozumem. Třeba „Zbývá mi jich už jenom 10 a pak si odpočinu… Už jenom 30 sekund… Nohy si odpočinou až se přesunu na pull upy.“

Pokud pochopíš, proč se cítíš zrovna takhle, pomůže ti to oprostit se od myšlenek, kvůli kterým máš chuť s tím seknout. Neboj se používat hlavu i při cvičení.

5.   Ošiď svůj mozek, soustřeď se na jiné věci

Pomocí téhle techniky můžeš odvést pozornost svého mozku od přemýšlení nad bolestí a námahou během cvičení. Hodí se to aplikovat hlavně na delší cvičení, která zahrnují tabatu a cardio, ale samozřejmě tenhle trik můžeš použít během jakéhokoliv cvičení.

Když se cítíš vyčerpaný a bolavý, tvůj mozek se soustředí na konkrétní informace a impulsy, které mu posílá tvoje nervová soustava. Jediné, co musíš udělat, je zaměstnat svůj mozek úplně něčím jiným.  Během cvičení toho dosáhneš nejjednodušeji tak, že se v hlavě zaměstnáš nějakým úkolem.

Udělej si rozvrh, seznam hlavních měst Evropy nebo si třeba zahraj následující hru – najdi co nejvíce slov, která obsahují dvě určitá písmena, třeba K a P. Takto záměrně odvedeš svou pozornost od zdroje bolesti. Zní to banálně, ale tato technika ti může velmi jednoduše pomoct překonat těžké chvíle při cvičení, kdy se zdá, že čas na hodinách snad vůbec neutíká.

Tak co na tyhle tipy říkáš? Máš nějaké svoje techniky?  Poděl se o ně s námi v komentářích.

 

Zdroj: https://www.boxrox.com/psychological-tricks-tough-workouts/

Přidej komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adresa
Nám. Sv. Trojice 157/11 74601 Opava
Telefon
+420 777 281 404
Email
Otevřeno
po, út, čt, pá 7 - 11; 15 - 21
st 7 - 9; 15 - 21
so 8 - 10
ne 16:30 - 20:30